Fejeton

Veřejná žaloba

Veřejná žaloba

 

Představte si, co by se stalo, kdyby Ministerstvo dopravy nevydalo vyhlášku k silničnímu provozu a místo toho se lidé placení za starost o veřejné komunikace obhajovali slovy: „Ať jezdí každý, jak chce. Podle svých zvyklostí a tradic.“ Dovedete si představit ten bordel?

Nebo kdyby si ustavitelé zákonů řekli, že si každý soudce může vykládat zákony, jak chce, podle jeho cítění.

U prvního příkladu vám jistě běhá mráz po zádech, kolik havárií a mrtvých by přibylo. U druhého však už jde o zachování spravedlnosti a svobody na úkor všech lidí, kteří v ně věří.

A přeci u nás funguje státní instituce, která se přibližně takto chová ke svěřeným komunikacím. Touto institucí je Ústav pro jazyk český.

Žaluji tímto zmíněný ústav za dlouhodobé porušování povinností, konkrétně za:

Nejasná a příliš složitá pravidla (I oni přiznávají, že je čeština jeden z nejsložitějších jazyků a pro cizince těžko naučitelný. Kdyby pracovali zodpovědně, dalo by se mnoho komplikovaných nejasností zjednodušit. Čili nepracují.)

Dlouhodobá nečinnost ve vztahu k řeči (Mezi statisíci českých slov je určitě minimálně desítka tisíc výjimek ((nebo vyjímek?)) z běžných pravidel. Stačilo by výjimky zrušit a vše by bylo bez výjimky jednodušší.)

Napomáhání k dalšímu chaosu u nově přijatých slov (Místo toho, aby každý rok přijali nová slova, zapsali a vydali o nich nařízení, se po letech ohrazují tvrzením, že je to slovo cizí a že jej můžeme psát podle řeči, ze které bylo přijaté, či v naší české úpravě, podle chuti. Viz- facebook i fejzbuk.)

 

A nakonec musím jen ujistit všechny, že má tato instituce možná pět set, možná tisíc zaměstnanců, kteří jsou placeni z našich daní. Není čas s tím něco udělat?

Tímto žaluji na tento ústav a požaduji odškodnění, které jeho zaměstnanci zaplatí rovněž z našich daní. Co na tom, že po zjednodušení pravidel a každoročnímu přijetí slov nových bude chvíli zmatek. Však oni si lidé zvyknou. Nebude to první zmatek na poli státních institucí. Co na tom, že nevzniknou krásná díla, díky ořezání pravidel. Však je jich napsáno již dost. Hlavně, že bude všem jasno.

JSI

☆ Nehodnoceno ☆

O autorovi

Josef Stráca Ilko

Přihlásit se k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Noční režim
Četba díla zabere cca 2 min.
Velikost textu-+=

    Hlasité předčítání

 

☆ Nehodnoceno ☆
Přidej své hodnocení

0