Úvaha

Neplánované vítězství

Jistě se vám už někdy stalo, že jste zcela nečekaně potkali někoho z bývalé třídy. Třeba i někoho, koho jste zrovna moc nemuseli. Přesto jste se tvářili navýsost potěšeně a doufali jste, že tenhle nevyžádaný „small talk“ brzy skončí.

Přesně tohle se mi stalo před nedávnem. Na osobu, jež mi dokázala ze života dělat peklo, jsem narazila v obchodě. Po povinných zdvořilostních fázích jsem marně pokoušela z hlavy vydolovat nějakou smysluplnou a neurážlivou větu. Osoba totiž vypadala příšerně. Vzhled nebyl nikdy její předností, ale nyní byl velice… neuspokojivý. Taky se dozvídám, že i její profesní a osobní život je dost mizerný.

Zničehonic však Osoba povídá: „Vypadáš moc dobře.“

„Ehehe, děkuju, ty taky,“ odpovídám s křečovitým úsměvem.

Pak se vzpamatuju a rychle se rozloučím s tím, že si potřebuju ještě zařídit nějaké záležitosti. I když bych měla mít dobrý pocit z toho, že jsem vyhrála a vychutnat si svou morální převahu. Vítězství bez boje. Mám se líp než Osoba. Dokonce mi složila poklonu ohledně mého vzhledu. Přesto se necítím dobře. Nestála jsem o tohle setkání a nestála bych o něj, ani kdybych byla tisíckrát hezčí a spokojenější než Osoba.

Minulost, kterou si nosíme v sobě (tj. vše, co si pamatujeme ze svého života, nikoli minulost jako historie celého lidstva, o níž se učíme z učebnic) je úžasná. Každý s ní zachází jinak, něco však dělají všichni stejně: špatné se snažíme vytěsnit. Promiňte tu sebejistou generalizaci, třeba znáte někoho, nebo se dokonce sami vyžíváte v zpětném prožívání negativních zážitků. Já však taková nejsem. Setkání s Osobou mi tyhle zážitky připomnělo, a to jsem rozhodně nechtěla. Zároveň se mi příčí myšlenka pomsty. Msta stejně nedokáže odčinit křivdu spáchanou na lidské hrdosti. Rány zůstávají, jsou jen na obou stranách. V tomto případě sice pomsta nebyla nijak plánovaná, přesto se jakýmsi náznakem uskutečnila. Bohužel, černé svědomí mám zase jenom já.

☆ Nehodnoceno ☆

O autorovi

Pozorovatelka

Dívám se a divím se.

Přihlásit se k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Noční režim
Četba díla zabere cca 2 min.
Velikost textu-+=

    Hlasité předčítání

 

☆ Nehodnoceno ☆
Přidej své hodnocení
0