Úvaha

Když miluješ, nepřemýšlej, když přemýšlíš, nemiluj

Každý máme svoje problémy. Někdo má málo peněz, někdo zase trpí nevyléčitelnou chorobou, dalšího štve soused. Závažnost situace se musí posoudit vždy objektivně. Trápení prožíváme každý sám v sobě. Nejde proto někoho odsuzovat pro to, že je nešťastný z banality. Spousta lidí zapomíná brát ohledy na druhé. Vlastně jsem chtěla připsat „v dnešní době“, včas mi ale došlo, že by to byla klišovitá a moralizující lež. Minulost, ač ji rádi idealizujeme, nebyla růžová.

Proč ale tak spíláme na svou dobu? Řešíme přece své pocity mnohem víc, než bylo dříve zvykem. Jedním z příkladů mohou být dohodnuté sňatky. Kdo z nás (rozuměj z „civilizovaných moderních a svobodných lidí vychovaných dle západní kultury“) by na něco takového dnes přistoupil? Místo toho složitě rozpitváváme partnerské vztahy s partnerem/rodinou/přáteli/psychologem.

Podle mě je láska emoce. Emoce, jak je známo, jsou opakem rozumu. Když začneme hledat v emocích logiku, nikdy se nedobereme výsledku. Ostatně, mou domněnku hezky formuluje citát, který jsem použila v nadpisu. Jeho autorem je jistý římský dramatik jménem Publilius Syrus. Jeho slova jsou aktuální i po více než dvou tisících letech.

Říká se, že šedivá je teorie a zelený strom praxe. Není tedy lepší opustit šedou analýzu mezilidských vztahů a místo toho začít do pěstovat velký zelený strom, jenž roste z lásky? Když ho budete dostatečně zalévat, zesílí a vydrží všechny vichřice. Jen se nesmíte bát obětovat nějakou suchou větev.

3/5 (1)

O autorovi

Pozorovatelka

Dívám se a divím se.

Přihlásit se k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Noční režim
Četba díla zabere cca 2 min.
Velikost textu-+=
Číst nahlas
3/5 (1)
Přidej své hodnocení
0