Román

Antizlato

Antizlato

Třídílný scifi román  

Díl 1. Antizlato

Kapitola 1. KGB

Lehl jsem si na záda a začal snít o tom, jak bych naložil s miliony, které bych vyhrál ve sportce. Je to moje oblíbené téma když chci odpočívat a vždycky mě to strašně houpavě ukolébá do spavé nálady. Bohužel mi nepřálo štěstí a zazvonil telefon. Zvedl jsem ho, aniž bych se podíval, kdo volá.

No?zahuhňal jsem.

Na.nazdar, he.hele mám bezva ná.nápad, ozvalo se ze sluchátka. Podle hlasu a koktání jsem poznal, že je to můj jediný a tím pádem nejlepší přítel Oskar. Kdybych měl přátel víc, určitě by nebyl nejlepší, protože je fakt hroznej, ale mám ho rád a tak je jediný a tím pádem nejlepší. Neustále mluví o věcech, které mě nezajímají a opakuje slova hele a přece a to v koktavé češtině. Na druhou stranu musím uznat, že skvěle skládá písničky, píše básně, scénáře, rozhlasové hry, a to vše jen do šuplíku. Když jsem se ho zeptal, proč to dělá, řekl, že nic z toho není tak dobré a dodělané, aby to mohl někam poslat. Namítl jsem, že když mi dal několik věcí přečíst a mě se to zdálo být dobré, na to on prohlásil, že by to chtělo ještě nějaké úpravy a na ty že nemá čas. Chtěl jsem ho přesvědčit, že by stálo za to si ten čas najít a dodělat ty nedokončené texty, ale nechtěl se o tom dál bavit. Je tvrdohlavý a přehnaně skromný. Má tolik koníčků ambicí zájmů a nápadů, že to všechno nemůže obsáhnout jedním životem. Často říká, že k tomu či onomu se vrátí v příštím životě. Je zajímavé, že při zpívání nekoktá. Taky hraje na piano, banjo, vyzná se v chemii a umí líp anglicky, než já. No jo, teď mi ale došlo, že když mluví anglicky, tak vlastně nekoktá. A má spoustu skvělých nápadů, ale vždycky je to strašně moc složitý. Nic mu nevadí, že je trochu malý a kulhá na jednu nohu. Tohle mínus mu naopak dodává sílu a o to víc se snaží žít jako každý jiný. Někdy mu to dokonce závidím. Já jsem se narodil bez hendikepu a životem lehce proplouvám, aniž bych se musel víc snažit. Je to stejně zvláštní, asi nám bůh nadělil snahu podle náhodné volby a těm, co ji mají, víc ubral z tělesné pohody kousíček tam či onde.

To bude zase nějaká hovadina jako minule s tou večeří na střeše, co?otráveně jsem reagoval na jeho nadšená slova.

Ne.ne.nene, to bych pře.přece neotra.travoval. He.hele, jak jsme se byli podívat na to rá.rádio.nedopověděl, neboť jsem ho přerušil.

Jaký rádio?

   „No.no pře.přece to ve skle.sklepě, jak tam byla ta ko.ko.čka.

   „Jo ty myslíš ta buchta,pochopil jsem konečně, o čem mluví.

   „No to.to.to, tak ten týpek mi vo.volal, že prý se pře.přece jen rozmyslel a to.to rádio mi pro.prodal. He.hele, dne.dneska jsem ho do.donesl do.domů zabalený v novinách. A tam jsem to na.našel. He.hele, je to bo.bomba. Dvakrát denně bu.budeš jenom po jedné ho.hodině hle.hledat a pak vyho.vyho.vyho hodnotit a je to. To jsme pře.přece chtěli, ne?naprosto jsem nechápal, o čem je řeč. Docela by mě zajímalo, jak fungují jeho myšlenkové pochody. Ještě se mi nikdy nestalo, abych jeho bláznivé návrhy či nápady pochopil hned napoprvé a to ho znám už od základky.

☆ Nehodnoceno ☆
Emoce?
1
avatar

0